Országos kompetenciamérés
Idegen nyelvi mérés 8K
Fizika, vizuális kultúra írásbeli érettségi vizsgák
Kémia, földrajz írásbeli érettségi vizsgák
Informatika középszintű gyakorlati érettségi vizsga Alsóbb évfolyamokon délutáni tanítás
Informatika középszintű gyakorlati érettségi vizsga
Alsóbb évfolyamokon délutáni tanítás
Szakmai vizsgatárgyak írásbeli érettségi vizsga
Biológia írásbeli érettségi vizsga
Európa Nap
Német nyelv érettségi vizsga Rendes tanítási nap
Német nyelv érettségi vizsga
Rendes tanítási nap
Fogadódélután (15:00 - 17:00) Szülői választmányi ülés (17:00)
Szülői választmányi ülés (17:00)
Beszámoló a 2010. évi nyári Neumann Matematika Alkotótáborról

BESZÁMOLÓ

a 2010. évi nyári Neumann Matematika Alkotótáborról

A tábor szervezője:                                         Petrásné Szűcs Eleonóra

A matematika-foglalkozásokért felelősök:     Barczi Krisztina,

Csörgő Mária

A szabadidős tevékenységekért felelősök:     Dr. Löveiné Hadnagy Katalin,

Havasné Szikora Katalin

A Neumann Matematika Alkotótábor 2010. június 28-július 2. között zajlott a Neumann János Középiskola főépületében. A jelentkezett diákok zömében a hatosztályos gimnáziumi osztályunkba felvett tanulók közül kerültek ki, de érkezett jelentkező más Eger környéki általános iskolából is.

Az első két nap bevezető foglalkozásai, majd a szabadidős programok adtak lehetőséget arra, hogy a csoport tagjai megismerkedjenek egymással. A játékos foglalkozások vezetői ismerkedési, önismereti játékokat, majd kreativitást fejlesztő gyakorlatokat végeztettek a tanulókkal. Ezeken a foglalkozásokon lehetőség nyílt a tanulók megismerésére, a csoporton belüli együttműködés fejlesztésére, az alkalmazkodóképesség növelésére.

A délelőttök folyamán a tanulókkal két matematika szakos tanár felváltva foglalkozott. A foglalkozásokon a tanulók az általános iskolai ismeretekre építve bővíthették matematikatudásukat, de alkalmuk nyílt más, az iskolában csak érintett matematikai területek megismerésére is.

A foglalkozások mind tartalmukban, mind formájukban lehetőséget adtak arra, hogy a tanulók ismereteiket új helyzetekben kreatív módon alkalmazzák, megízleljék az alkotó munka örömét. A csoport munkák rendkívül fontosak voltak a táborban. Így a tanulók megtanulhatták, miképp dolgozzanak társaikkal közösen, megtanulhatták elfogadni egymás ötleteit, és értékelni saját magukat.

A foglalkozás vezetők sokoldalúan irányították a tanulók modellalkotó tevékenységét, megmutatták a matematika hasznosságát, belső szépségét, az emberi kultúrában betöltött szerepét.

A délelőttökön feldolgozott problémák a következő témakörökből kerültek ki:

• Fejtörők
  • Érdekes szöveges feladatok
  • Geometria
  • Százalékszámítás
  • Egyenletek
  • Matematikai logikai feladatok
  • Pentominók
  • Testek, testhálók, („Űrhajóépítés” testekből)
  • Valószínűség számítás
  • Híres magyar tudósok

A foglalkozások hangulata rendkívül jó volt. A tanulók oldott légkörben, aktívan, együtt vagy önállóan oldották meg az ismertetett problémákat. Az elkészített projekt munkák, kis bemutatók is azt bizonyítják, hogy sok ismerettel gazdagodtak. Az utolsó napi akadályverseny feladatai az eltöltött napok során szerzett ismeretekből kerültek ki, az együtt eltöltött programok élményeiből idéztek.

A délutáni szabadidős foglalkozások is sikeresen zajlottak. A tanulók ellátogattak az Eszterházy Károly Főiskolára, ahol megtekinthették a Csillagvizsgálót, a Varázstornyot. Voltak moziban, strandon, számháborúztak Felsőtárkányban, ahol a tanösvényen is tettek egy maradandó élményt nyújtó sétát.

Összességében a Matematika Alkotótábort nagyon sikeresnek mondhatjuk. A gyerekek megismerkedhettek egymással, s néhány leendő tanárukkal. A matematika iránt érdeklődők sok új ismerettel, tapasztalattal gazdagodhattak. S nem utolsó sorban ízelítőt vehettek a műhelymunkából, az együttgondolkodásból. S közös alkotómunkájuk eredménye után osztozhattak a siker örömében.

Az érdeklődés, a tapasztalt lelkesedés, s az eredményes munka alapot ad arra, hogy a következő tanévben a diákok szélesebb körét is bevonva újra megszervezzük a tábort.

Végezetül ezúton is szeretnénk megköszönni az Oktatásért Közalapítvány támogatását az iskolánk, a tanárok, s nem utolsó sorban a résztvevő diákok nevében.

Köszönettel:

Petrásné Szűcs Eleonóra