Idén nyáron, a tanév végén iskolánk 10T osztályának lehetősége nyílt egy ötnapos tanulmányi kirándulásra Erdélybe az Arany János Tehetséggondozó Program keretében. Az út célja az volt, hogy felfedezzük a magyar kultúra erdélyi gyökereit, megismerjük a helyi embereket, és bejárjunk néhány híres történelmi és természeti látnivalót.
Korán reggel indultunk Romániába, Tordára. Első programunk a Tordai Sóbánya bejárása volt. A bánya nemcsak hihetetlen mérete, hanem különleges levegője miatt is emlékezetes volt. A friss, tisztító út után egy lenyűgöző vidéki községbe, Torockóra mentünk elfoglalni szállásunkat a Gyopár Panzióban, ahol gyönyörű bungalók és faházak vártak bennünket. Vidáman bekuckóztunk a házakba. Volt egy kis szabadidőnk, játszottunk, beszélgettünk, gyönyörködtünk a természetben. Majd elérkezett a vacsora ideje. Egy vendégházban étkeztünk, nagyon finom tyúkhúslevest, paprikás sertés szeletet rizzsel és ízletes kalácsot ettünk.
Másnap bepakoltunk a buszba és elindultunk Nagyenyed felé. Az út lenyűgöző természeti látványt nyújtott, hiszen Torockó és Nagyenyed között halad át, a festői Kőköz-szoroson. A táj változatossága és a magas sziklák látványa elképesztő volt. Elsőként a híres Bethlen Gábor Kollégiumot látogattuk meg. Bár az idegenvezetés nem minden szempontból volt kellően átgondolt vagy felkészült, ennek ellenére sok értékes információt megtudhattunk az iskola történetéről és szerepéről az erdélyi oktatásban. Megtekintettük az intézmény természettudományi múzeumát, ahol gazdag gyűjteményen keresztül ismerkedhettünk meg a térség élővilágával, majd elsétáltunk a Diákemlékműhöz és a várba. Ezután betekintést nyertünk az iskola borospincéjébe, amely a hagyományos erdélyi borkultúra részét képezi. A program után szabadon körbejárhattuk a városrész környékét. A napunk azonban még nem ért véget, Marosvásárhelyre folytattuk utunkat. Itt megnéztük az egyedülálló könyvgyűjteménnyel rendelkező Teleki Tékát, majd innen az épületben található Bolyai Múzeumba mentünk át, ahol a zseniális matematikus, Bolyai János és édesapja, Bolyai Farkas emléktárgyait, munkáit tekintettük meg. Az éjszakát Szovátán a Pension Isuica panzióban töltöttük. A vacsora és a hely kiváló volt arra, hogy megpihenjünk.
A következő nap a már szokásos reggelit követően ismét elindultunk. Ezúttal még Szovátán a páratlan, egyedi élővilággal rendelkező, heliotermikus, sós vízű Medve-tavat sétáltuk körbe, melyet Erdély Holt-tengerének is neveznek, mert a gyógyvize magas sótartalma miatt képes a felszínén megtartani és elringatni a fürdőzőt. Ezt is megtudhattuk a séta során. Utunk Korondon folytatódott, ahol egy régmúltra visszanyúló fazekasműhelyt látogattunk meg. A műhelyben a fazekasmester segítségével mindenki kipróbálhatta a korongozást, a saját kezűleg készített agyag kerámiákat hazavihettük. Aztán indultunk tovább Farkaslakára. Itt egy igazán hozzáértő és lelkes helyi idegenvezető segítségével a csoport megismerhette az egyik leghíresebb erdélyi, székely származású író, Tamási Áron szülőházát és síremlékét. Az emlékhelyek bejárását követően a Hadnagy Panzió és étteremben foglaltuk el helyünket s magunkat.
Az utolsó előtti napon a szállás elhagyása után Csíkszereda és a híres búcsújáró hely Csíksomlyó megtekintésével folytatva a programot, felkerestük a Csíksomlyói Kegytemplomot és a „nyereg” néven ismertté vált szent helyet, ahova évente több százezer zarándoknak vezet útja. A maradék időben elmentünk a bámulatos természeti képződményhez, a Gyilkos-tóhoz, majd sétáltunk a Békás-szorosban. Hegyvidéki tájak szépségei után a nap Parajdon zárult, ahol utolsó éjszakánkat töltöttük.
Az utolsó napon hazafelé vettük az irányt. Útközben megálltunk Kolozsváron, Erdély egyik legjelentősebb városában. A város központjában, a Szent Mihály-templom előtti téren közös csoportképet készítettünk, majd kívülről megcsodáltuk Mátyás király szülőházát is. Ezután beléptünk a Szent Mihály-templom lenyűgöző belső terébe, ahol elcsendesedve csodáltuk meg az épület történelmi és vallási jelentőségét. Ezzel zártuk erdélyi barangolásunkat.
Az utazás mindannyiunk számára maradandó élményt jelentett – gazdagodtunk új ismeretekkel, emlékekkel és felejthetetlen pillanatokkal.
Nagy Emese 10T
(A nagyításhoz katt. a képekre!)
|