Neumann PortálIskolaKollégiumokNIVÁK;
MENÜ
Az iskoláról
Neumann János
Elérhetőségek
Tantestület
Tanév rendje
Hírek
Humán szakmacsoport
Természettudományi szakmacsoport
Idegennyelvi szakmacsoport
Informatikai és közgazdasági szakmacsoport
Művészeti szakmacsoport
Osztályfőnöki csoport
Sport
Könyvtár
Keresés a könyvtárban
Arany János Tehetséggondozó Program
ECDL
Érettségi
Felvételi eljárás
Versenyek
Tanügyi dokumentumok
Közzétételi lista
Eredmények
Pályázatok
Külföld kapcsolatok
Támogatóink
Közbeszerzés
Beszámolók és SZJA 1%
Öko face-k
Junior Achievement Magyarország
Galéria Új!
Eseménynaptár
Feb
1
Neumann-bál
 (részletek a kattintás után)
Jan
28
Német OKTV (II. kategória), II. forduló
 
Jan
25
Digitális kultúra OKTV (Alkalmazási ismeretek kategória) II. forduló
 
Jan
24
Félévi szülői értekezlet (9–11. évfolyam osztályai)
 
Jan
24
Félévi értesítők kiadása (elektronikus dokumentum)
 
Jan
23
Központi írásbeli felvételi dolgozatok bemutatása, értékelőlapok átadása
 
Jan
23
Félévi szülői értekezlet (végzős évfolyam osztályai, 12B, 12C, 7K, 7N, 8K)
 
Jan
22
A Magyar Kultúra Napja
 
Jan
22
Nemes Tihamér Országos Alkalmazói Tanulmányi Verseny, első forduló
 
Jan
22
Matematika OKTV II. forduló
 
Jan
21
Kémia OKTV, II. forduló
 
Nyári tudományos tábori beszámolók

Fábián Andrea 12A osztályos tanulónk, aki a biológia–kémia speciális tagozatunkon tanul, a nyáron egy-egy felejthetetlen hetet tölthetett el leendő orvosi pályájára készülve a Pécsi Tudományegyetemen, illetve a Debreceni Egyetem Sántha Kálmán Szakkollégiumának nyári táborában. Megismerhette az orvoslás, az egyetemi élet, a biológia számtalan oldalát, bepillanthatott az orvosi kutatás világába.


Középiskolások hete – nyári tábor beszámoló
2024.06.27. – 07.02.


A több mint 300 jelentkező közül szerencsém volt bekerülni abba a 120 fős csapatba, akik eltölthettek egy felejthetetlen hetet a Pécsi Tudományegyetemen. Itt megismerhettem az orvoslás, az egyetemi élet, a biológia számtalan oldalát.


Az első nap találkoztunk a segítőinkkel, akik a táborban töltött idő alatt temérdek hasznos tanáccsal és bátorítással láttak el. A második nap lehetőségem nyílt meglátogatni a Gyógyszerésztudományi Kart, ahol többek között megnézhettük a gyógynövénykertet és saját kúpot és krémet készíthettünk. Ezt három előadás követte. A kedvencem a „3D bűnjelek – 3D szkennelés és nyomtatás az igazságügyi gyakorlatban” című előadás volt. Itt különböző körülmények miatt elhalálozottak 3D-s holttestét nézhettük meg és a 3D nyomtatás, szkennelés technikájáról volt szó. A harmadik napon a Skills Medben jártunk, ahol a seb tamponálást, újraélesztést gyakorolhattuk és bepillantást nyerhettünk a háborús körülmények között zajló egészségügyi ellátás menetébe. Egy fizikai előadáson is részt vettünk, és a mikrobiológiai intézetben a vírusokról hallgathattunk meg egy előadást. Negyedik napon kipróbálhattuk a sebvarrást. Az ötödik nap az anatómia intézetben kezdtük meg a napunkat, ahol formalinos holttesteken nézhettük meg az emberi test anatómiáját. Itt volt lehetőségem egy igazi emberi szívet is megfogni. Az Igazságügyi Orvostani Intézetben megnézhettük a bonceszközöket és a helyszínelés alapjait. Végül az Élettan Intézetben különböző laborokat látogathattunk meg ahol mikroszkóp alatti sejteket nézhettünk. Végül utolsó nap három életutat hallgathattunk meg: egy általános orvostanhallgatóét, egy fogorvosét és egy gyógyszerészét. Emellett számos remek csapatépítő programot szerveztek nekünk, mint a zászlófestés, a városvetélkedő, a mini golf és a sárkányhajózás.


Felejthetetlen élményben volt részem, és csodás emberekkel ismerkedhettem meg. Hálás vagyok a lehetőségért, hogy olyan részleteibe láthattam bele az orvoslásnak, amely még a harmadévesek számára is újdonság.



(A nagyításhoz katt. a képekre!)

„Lávalámpa” készítése
a Gyógyszerésztudományi karon
Előadás
 
Sebvarrás
Városvetélkedő
 
Anatómiai intézet,
formalinos holttest megtekintése
 
 

 




Sántha Kálmán Szakkollégium nyári tudományos tábor, beszámoló
2024.08.20. – 08.31


Szerencsém volt eltölteni két hetet a Debreceni Egyetemen, a Sántha Kálmán Szakkollégium által megszervezett táborban. A tábor fő célja az volt, hogy bepillantást engedjenek különböző kutatómunkákba, klinikai környezetekbe. Emellett számtalan izgalmas programmal készültek a számunkra.


Az első két nap folyamán különböző előadásokon vehetünk részt, és megtanították a labormunkához szükséges készségeket és szabályokat. Először Prof. Dr. Németh Norbert ismertette velünk az Általános Orvostudományi Kar felépítését, és a felvételi pontszámítást. Majd Prof. Dr. Muszbek László, a tábor alapítója a tudományról, a tudományos közlésekről tartott egy előadást. A délután folyamán megnézhettük saját vércsoportunkat, és egy mű karból kipróbálhattuk a vérvétel különböző módjait. Ezután az elkövetkező labormunkánkra készítettek fel, így a különböző pipetták használatát gyakorolhattuk. Következő nap a tudományos adatbázisokról, klinikai kutatások etikai vonatkozásairól, állatkísérletek szabályozásáról, engedélyezéséről tartottak egy előadást. A délután folyamán lehetőségünk nyílt emberi vérkenetek mikroszkopikus elemzésére. Itt egészséges vérmintáktól a sarlósejtes mintákig mindent láthattunk. Hemosztázis vizsgálatot is elvégezhettünk betegek mintáin. Nekünk egy idősebb férfi mintáját kellett kielemezni. Itt azt vizsgáltuk, hogy a véralvadásgyógyszere hatásos-e a számára. Majd ellátogattunk a Sebészeti Műtéttani Intézetbe, ahol cipőfűzőn gyakorolhattuk a különböző sebészcsomózásokat, itt is gyakorolhattuk a vérvételt. Számomra a legjobb rész a „mikrosebészeti” rész volt, ahol laparoszkópiás szimulátorokat próbálhattunk ki, és mikroszkóp alatt gyakorolhattuk a sebvarrást.


Pénteken megkezdtük munkánkat a tutorainkkal. Én az Orvosi Vegytani Intézetben tölthettem el 1 hetet. Itt egy sejtmetabolizmus kutatócsoport munkájába kapcsolódhattunk be. A labor fő tevékenysége a baktériumok és daganatok közti kapcsolatok feltérképezése. Főként humán és egér daganatsejt vonalakkal dolgoznak, melyeket különböző kezeléseknek és kísérleteknek vetnek alá, például, hogyan reagál a sejt a kemoterápiás kezelésre, és ezekből a mintákból fehérje-, DNS- és RNS-szintű vizsgálatokat végeznek. Ilyen kísérletek például a Western blot technika, a PCR vagy a különböző proliferációs assay-k. Szerencsénk volt nekünk is számtalan kísérletet elvégezni. Az elkövetkező egy hétben itt folytattuk a munkánkat.

A tutormunka mellett késő délutánra, estékre különböző programokat szerveztek: ilyen volt a strandolás, bowling, táncház, az Orvostörténeti Múzeum meglátogatása, kvízest, társasjáték est, sütögetés. Ezen programok mellett lehetőségünk nyílt ellátogatni az Anatómiai Intézetbe, ahol csontokat, formalinos testrészeket nézhettünk, érinthettünk meg. Az egyik délután a rendőrségen is jártunk, ahol a keresőkutyák tartottak bemutatót és egy bűnügyi berendezett helyszínt is megnézhettünk, itt elmagyarázva az orvos szerepét a rendőrség munkájában. Rezidensekkel is beszélgethettünk az egyetem utáni életről.


A tábor zárásaként utolsó nap bemutattuk a tutorokkal végzett munkánkat társaink, szervezőink előtt. Számomra ez a két hét felejthetetlen élmény volt. Beleláthattam a kutatómunka szépségeibe és életre szóló barátságokat köthettem.


Fábián Andrea 12.A



(A nagyításhoz katt. a képekre!)

Laparoszkópiás szimulátor
8 csatornás pipetta
Genotipizálás eredménye UV lámpa alatt
„Sebvarrás” mikroszkóp alatt
Gél készítés Western blothoz
Letapadó sejtek vizsgálata
Genotipizálás, minták betöltése
 
Egerekből kinyert izolált DNS
Vérkenet mikroszkóp alatt


Copyright © 2009   Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium
3300 Eger, Rákóczi út 48.
tel.: (36) 536-070
www.nejanet.hu
Powered by: gsonline WebNDesign