Különleges irodalomórán vett részt iskolánk 10T osztálya. Miután a tanórán feldolgozták Vörösmarty Csongor és Tünde című művét egy interaktív órán újraértelmezhették azt.
CS & T: CSONGOR ÉS TÜNDE
Vörösmarty Csongor és Tünde drámai költeménye nyomán Romankovics Eda írt a diákok számára egy kortárs színdarabot, amelyben az útkeresés került fókuszba. Cél, hogy a drámában kibontakozó konfliktusok miértjén gondolkozzanak a résztvevő diákok, hogy a színház nyelvén keresztül körüljárják azokat a krízishelyzeteket, amelyeket a történet szereplői végigélnek.
A történet fiatal szereplői, ahogy Vörösmarty karakterei is, az élet fontos kérdéseire keresik a választ. Van, aki idealizált szerelemre vágyik, van, akinek az élet habzsolása ad a hétköznapoknak értelmet, akad, akit a pénz motivál, mást a tudomány vagy a hatalom, van, aki nem tudja, merre induljon, és akad, aki elakad. Gimiseink útkeresése, ahogy Csongoré és Tündéé sem akadálymentes: ahogyan a mesebeli vidék, úgy az osztályterem is útvesztőkben bővelkedik.
A diákok aktívan vettek részt az előadásban, gondolataikkal, véleményükkel. Nagy élmény volt látni, hallgatni őket.
És ahogyan a diákok látták (Novák Veronika beszámolója): A Csongor és Tünde egy elképesztően kreatív feldolgozását volt lehetőségünk megtekinteni. Bár az elején kissé szkeptikusan álltunk hozzá az előadáshoz érdekes arcokat vágva a kissé kínosabb jelenetekhez, ahogy a történet folytatódott, egyre inkább megfeledkezve magunkról élveztük a műsort mosolyok, nevetgélések és összesúgások közepette. A történet egy 12.-es osztályteremben játszódik, ott megismerhettük Csongort, Tündét, két osztálytársukat illetve tanárukat. Ebben az átlagos osztálytermi történéseket remekül átadó színjátékban könnyen találtunk számunkra is ismerősen ható, megmosolyogtató kis jelenetmorzsákat. Maradandó élmény volt, az már biztos!
(A nagyításhoz katt. a képekre!)
|