Neumann PortálIskolaKollégiumokNIVÁK;
MENÜ
Az iskoláról
Neumann János
Elérhetőségek
Tantestület
Tanév rendje
Hírek
Humán szakmacsoport
Természettudományi szakmacsoport
Idegennyelvi szakmacsoport
Informatikai és közgazdasági szakmacsoport
Művészeti szakmacsoport
Osztályfőnöki csoport
Sport
Könyvtár
Keresés a könyvtárban
Arany János Tehetséggondozó Program
ECDL
Érettségi
Felvételi eljárás
Versenyek
Tanügyi dokumentumok
Közzétételi lista
Eredmények
Pályázatok
Külföld kapcsolatok
Támogatóink
Közbeszerzés
Beszámolók és SZJA 1%
Öko face-k
Junior Achievement Magyarország
Galéria Új!
Eseménynaptár
May
15
Kémia érettségi (08:00)
 
May
15
Földrajz érettségi (14:00)
 
May
14
Vizuális kultúra érettségi (14:00)
 
May
13
Biológia érettségi (08:00)
 
May
12
Középszintű digitális kultúra érettségi (08:00)
 
May
9
Német nyelv írásbeli érettségi (09:00)
Alsóbb évfolyamokon a megszokott (délelőtti) órarend szerinti tanítás
May
8
Angol nyelv írásbeli érettségi (09:00)
Alsóbb évfolyamokon délutáni tanítás (13:20–16:30)
May
7
Történelem írásbeli érettségi (09:00)
Alsóbb évfolyamokon délutáni tanítás (13:20–16:30)
May
6
Matematika írásbeli érettségi (09:00)
Alsóbb évfolyamokon délutáni tanítás (13:20–16:30)
May
6
Erdei iskola (8K osztály)
 május 6–9.
May
5
Magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi (09:00)
Alsóbb évfolyamokon tanítási szünet
May
5
Határtalanul! Kirándulás a hetedikeseknek
 május 5–9.
May
1
Ballagás
 (10:00)
Apr
30
A végzős évfolyam utolsó tanítási napja
 
Külföldi kapcsolatok
A külföldi partnerintézmények láncolatát a Neumannban 1990-ben az idegen nyelv tanulás fejlesztésének szándéka indította el. Paradigma váltás zajlott az idegen nyelvtanítás terén abban az időben. Az iskolák akkoriban kezdték egyre inkább lobogójukra tűzni a funkcionális szemléleten alapuló nyelvoktatást. Míg a legtöbb iskola azonban a funkcionalitást az óra keretein belül próbálta, vagy lehetőségeihez mérten tudta megoldani, a Neumann ezen a téren is zászlóvivőnek bizonyult: elindított egy külföldi partneriskola kereső programot, melynek célja a realitásra épülő, szituatív funkcionalitás megteremtése volt. Elkezdődött egy más kultúrák felé irányuló orientáció, melynek során a nyelvtanulás és a célországok kultúrájának tanulása ötvöződik.

Most, a 21. század elején az idegen nyelvek szerepe kettős: az egységesítés és a különbözőség elfogadtatása. Külföldi kapcsolatrandszerünk már 1990 óta szolgálja ezeket a célokat. Az idegen nyelv összekötő hidat jelent a magyar és a partner intézményeink által képviselt német, finn, lengyel, francia, angol, olasz és a fiataljaink számára magyarságban újonnan felfedezett ősi, erdélyi kultúrák között.
 
Tanulói csereprogramjaink jóvoltálból több mint 1000 neumannos diák és 72 tanár vett részt partnerintézményekkel közösen szervezett külföldi látogatáson. A kiutazásokat a Neumann Alapítvány anyagilag is támogatja. Öröm a szívünknek, amikor nem egyszer azt halljuk, hogy a diákcsere-kapcsolatok az iskola keretein túlnőnek, és nemzetközi családi csere kapcsolatként folytatódnak tovább.
 
Az európai egységesítést erősítik nemzetközi projektjeink is. Így például, 1998-ban a németországi esslingeni Mörike-Gymnasium és a Neumann közös „Atka” projektje 4149 pályázatból a Think Quest Világversenyen a 6. helyezést érte el Los Angelesben a döntőn. A projekt során a tanulók Magyarországon és Németországban végzett kutatási eredményeik felhasználásával egy olyan angol nyelvű oktatási anyagot hoztak létre, mely a biológia tanulmányokhoz kínál különlegességeket.   A Leonardo Európa Uniós Szakképzési Projekt keretében tanulóinknak alkalmuk nyílt a németországi szakképzésben részt venni a Berufskolleg am Wasserturm bocholti partner iskolánkban. A program során a diákok iskolai és munkahelyi környezetben alkalmazták német és angol általános és szakmai idegen nyelvi ismereteiket. Az együttműködés azóta is sikeresen működik a két iskola ügyviteli gyakorló irodája között, valamint szakmai gyakorlatok cseréje formában. Jelenleg folyamatban van egy új Leonardo projekt és egy Socrates projekt előkészítése angol, olasz és lengyel partner intézményeinkkel közösen.
 
A különbözőség elfogadása ma már a természetességgel karöltve jelentkezik nemzetközi programjainkban. Ma már nem hökkenünk meg, amikor a finn csoportból az egyik diák tejet iszik ebédkor a paprikás csirkéhez, de a finnek sem lepődnek meg azon, hogy a Kovács Pisti apukája nem nyereg alatt puhította a rántott szelethez valót.
 
Nemzetközi intézményrendszerünk 1999-től az iskolarendszeren is túlnőtt. Az iskolánkhoz kapcsolódó Neumann Ifjúsági Vállalkozói Központhoz (NIVÁK)
kötődik egy sikeres nemzetközi projektünk a Youngbusiness.net, mely az angol National Lottery Charity Board jelentős anyagi támogatásával lehetővé tette számunkra, hogy segítséget nyújthassunk több száz pályakezdő fiatalnak vállalkozási ismeretek terén. A Neumann és két másik magyar résztvevő BIVÁK (Budapest) és CIVÁK (Cegléd) mellett a projektben részt vett egy angol (WYEC) és egy szlovén (BSC) partner is.
 
Nemzetközi kapcsolatrendszerünk azért is fontos számunkra, mert erősíti a támogató gazdálkodói szervezetekkel való kapcsolatainkat és fokozza gazdasági stabilitásunkat is. Egyfajta nemzetközi szintű elismerést jelöl ez a kiterjedt kapcsolatrendszer: nyolc országban, tizenegy kiváló partner intézménnyel folytatunk hasznos együttműködést.
 
A nemzetközi kapcsolatrendszer ápolása elsődlegesen azért fontos, mert a gyerekek annak tartják. Nézegetem a programokról mesélő fotókat: a találkozáskor a kíváncsiságtól, később a vidám nevetéstől, majd a busznál vagy a repülőtéren az elválás szomorúságától csillogó szemeket. Igen. Ezért éri meg a fáradságot! Érdemes továbbvinni a nemzetközi kapcsolatrendszert. Legyenek diákjaink külföldön a jövőben is a magyar kultúra és a Neumann méltó hírvivői!

Gondolatok a Neumann külföldi kapcsolatrendszeréről.
Idegen nyelv tanulás a Neumannban.

Partnerintézményeink
  1. Mörike-Gymnasium, Esslingen, Németország: 1990-től Képek.
  2. Meri-Porin-Ylaaste Pori Finnország: 1991-től
  3. ZESPOL SZKOL Mechanczno – Elektrykznych Zywiec, Lengyelország: 1991-től
  4. Marienschule, Lippstadt, Németország: 1995-től
  5. Lycee Baudimont, Arras, Franciaország: 1998-tól
  6. Márton Áron Gimnázium, Csíkszereda, Erdély: 1999-től
  7. Berufskolleg-am-Wasserturm, Bocholt, Németország: 1999-től
  8. Wandsworth Youth Enterprising Centre, London, Anglia: 2000-től
  9. Business Support Centre, Kranj, Szlovénia: 2000-től
  10. Bramcote Park School, Nottingham, Anglia: 2002-től
  11. Carlo Rosselli Instituto, Castelfranco Veneto, Olaszország: 2002-től
  12. Obchodná Akadémia, Rimaszombat, Szlovákia, 2006-tól
  13. ZfA – Zentralstelle für das Auslandsschulwesen, Budapest, 2007-től
  14. NEOS – Netzwerk Europa Orientierter Schulen/Network of Europe Oriented Schools, Köln, Németország, 2007-től

Kapcsolódó fájlok

 Angol továbbképzés
 



Copyright © 2009   Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium
3300 Eger, Rákóczi út 48.
tel.: (36) 536-070
www.nejanet.hu
Powered by: gsonline WebNDesign